Spring til indhold
Hjem » Artikler » Flair for fitness eller mangel på samme?

Flair for fitness eller mangel på samme?

Det er december. Vinteren er kommet. Nu er det koldt at dyrke motion udenfor. På Delfinen har vi derfor testet et udvalg af indendørs fitnesstilbud i Aarhus.

TEKST Camilla Palmann

Er du typen, som skal motiveres for at få snøret kondiskoene og slæbt dig selv ud af døren? Eller ønsker du blot at komme i lidt bedre form, så du har en god undskyldning for at indtage lidt flere julegodter samt juleøl i anledning af diverse kommende julefrokoster? Så læs endelig med her. Delfinen har begivet sig ud i det aarhusianske fitnesslandskab, hvor et væld af underholdende muligheder for træning gemmer sig.

‘Flow yoga’ hos Fitness World på NørrebrogadeFOTO Michelle Kaster

I Fitness World på Nørrebrogade er der rig mulighed for variation blandt de forskellige typer holdtræning, stedet udbyder. For undertegnede står programmet på en times ’flow yoga’, som efter sigende skulle byde på styrkelse af muskulaturen og træning af smidighed. Begge dele lever træningen op til, da den følgende dag byder på en øm ryg og meget trætte skuldre og arme.

Da jeg ankommer til træningslokalet breder sig en hyggelig, men også seriøs stemning, hvor en imødekommende instruktør tænder stearinlys i det mørke rum for at skabe den rette yogastemning. Samtidig får vi andre med lidt besvær sat os i skrædderstilling på vores lånte måtter. Vi bliver herefter af instruktøren introduceret for et messende ritual: en hyggelig summen, der skal medvirke til at skabe indre ro. Roen er kortvarig, og vi bringes ud i forskellige atletiske stillinger, der kan gøre det lidt svært for en komplet nybegynder at følge med. Men med en venlig og hjælpende instruktør bliver stillingerne mulige, og pulsen kommer hurtigt i vejret. Og her taler vi om stillinger, jeg ikke troede var mulige for min stive krop. Med en varme i kroppen, som følge af træningen og en nu forkastet teori om, at ’flow yoga’ skulle være ”a walk in the park” (for blot at blive i fitnessverdenen), går jeg fra Fitness World med en følelse af, at det ikke er sidste gang, jeg vil til sådan en yogatræning.

PRIS: Ubegrænset holdtræning kan erhverves for 199 kr./mdr. Ubegrænset styrketræning og holdtræning kan købes for 249 kr./mdr.

‘Zumba in the circuit’ hos DGI-huset
FOTO FANTOMFOTO

Til tonerne af latinamerikanske rytmer, amerikanske mainstream pophits samt instruktionerne af en meget entusiastisk og energisk instruktør, bliver min følgesvend og jeg hovedkulds kastet ud i zumbaens dansetrin.

’Zumba in the circuit’ er en effektiv træningsform og en videreudvikling af den originale zumbadans, da den skiftevis kombinerer lynhurtige dansetrin, herunder at ryste en vis legemsdel ud af bukserne, samt hård muskeltræning. I løbet af denne time, hvor vi lærer adskillige forbudte dansetrin, der gør det muligt at vinde enhver dancebattle, må flovheden lægges på hylden for at få det optimale ud af træningen. Dette sker automatisk, da man med zumbaen og en instruktør, der sprudler af liv, har en fest. Og en høj puls! Dansetrinene kan for folk med en elendig koordinationsevne mellem arme og ben synes lidt svære at gå til, men de tillæres hurtigt, fordi de i løbet af timen gentages flere gange. Gentagelserne gør dog ikke træningen kedelig. Den er derimod meget underholdende og kan den følgende morgen mærkes i hele kroppen. Jeg er sågar næsten fristet til at sige, at træningen er så sjov, at man glemmer, man rent faktisk motionerer. Og dog. For her kommer den såkaldte træningsstick ind i billedet: En vægtstang på små 10 kilo, der (hvilket bestemt ikke må undervurderes efter adskillige biceps curls). Vægttræningen medfører meget tilsyrede, men derefter pumpede overarme.  

Den eneste finger, jeg kan sætte på træningsoplevelsen hos DGI-huset, er den manglende modtagelse i stedets reception. Denne var lukket, da vi kom på besøg.

PRIS: Ubegrænset holdtræning: 275 kr./mdr. for studerende

’Body combat’ hos Fitnessdk i BusgadenFOTO Sanne Aabo

Hos fitness.dk kan man, ligesom hos Fitness World, benytte sig af det brede udbud af holdtræning. Valget er for undertegnede faldet på træningsformen ’body combat’.

Til dig, der er i tvivl om, hvad ’body combat’ går ud på, kan jeg fortælle, at det er en træningsform, der er målrettet dem, som ønsker hård konditionstræning og sved på panden. Ydermere er ’body combat’ et godt alternativ, hvis du ikke ønsker at blive knockoutet i en boksering, men blot vil lære trinene fra kampsportens verden. Træningsformen består nemlig af et mix af forskellige kampsportsgrene, herunder boksning, karate og taekwondo.

Det smarte ved Fitnessdk’s ’body combat’ er, at det er en del af Les Mills-programmerne, hvilket betyder, at det samme program køres i tre måneder, og at du kan besøge andre Fitnessdk’ere, og der så vil føre det samme program i deres centre. Således kan du øve dig i trinene og tage til ’body combat’, uden du behøver at gemme dig i det bagerste hjørne af salen.

Man bliver hurtigt grebet af boksetrinene, som er enkle og lette at gå til. Selv for nybegyndere. Dog må man nok erkende, at det så lidt bedre ud for de øvede ’body combat’-udøvere oppe forrest i salen. Endvidere blev der under træningen delt ud af gode råd fra en dygtig og meget energisk instruktør (læs: lækker – so call me maybe), der gjorde det lettere og mere motiverende at træne. Det eneste minus ved Fitnessdk var stedets reception. Der var manglende service. Men bortset fra det var træningen i top. Så hvis du er til hård fysisk træning og efterfølgende meget ømme overarme, er ‘body combat’ lige noget for dig!

PRIS: Ubegrænset hold- og styrketræning, koster 299 kr./mdr. for studerende.